Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Glasfågel "Turkey fowl" och glasägget "Turkey Fowl Egg", II-sortering, signerade O. T. II Nuutajärvi.

"Turkey fowl" längd 19 cm, höjd 10,5 cm
"Turkey Fowl Egg" höjd 12 cm.

Tillverkningsdefekter. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Köpt från Iittalas fabriksbutik.

Formgivare

Auktionen avslutas
1 dag 16 timmar
150
1 581
172
Utropspris
150 EUR
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 160 EUR. Läs mer.
Budhistorik (8 bud)
5 jan 9:33
150 EUR
5 jan 9:32
140 EUR
5 jan 9:32
140 EUR
3 jan 22:52
130 EUR
2 jan 16:02
120 EUR
1 jan 20:54
110 EUR
31 dec 2025 13:59
100 EUR
30 dec 2025 18:48
35 EUR

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Siri Niemistö
Siri Niemistö
+358 50 911 0923

Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - V3