Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Glasfågel "Sky curlew", II-sortering, signerad O. T II Nuutajärvi.

Höjd 8 cm, längd 15,5 cm.

Bubblor i glasmass. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Köpt i Iittalas fabriksbutik.

Formgivare

Klubbat pris
130
1 361
148
Utropspris
70 EUR
Budhistorik (17 bud)
7 jan 15:58
130 EUR
6 jan 19:25
120 EUR
3 jan 20:49
110 EUR
3 jan 20:49
100 EUR
3 jan 20:49
100 EUR
3 jan 20:49
90 EUR
3 jan 20:49
85 EUR
3 jan 20:48
75 EUR
3 jan 20:48
70 EUR
3 jan 17:50
65 EUR
3 jan 13:22
60 EUR
3 jan 13:22
55 EUR
3 jan 11:25
50 EUR
3 jan 8:24
45 EUR
1 jan 20:54
40 EUR
1 jan 9:56
35 EUR
1 jan 6:39
30 EUR