Årsfågel och ägg 2004, "Blue Scaup Duck", signerade O. Toikka Nuutajärvi 2004.
Tillverkarens etikett. Fågelns längd 24 cm.
Äggets höjd 13 cm, numrerat 447/750.
Original trälådor medföljer.
Helhetsintrycket är gott.
Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.
Läs mer