Sophie Tottie

(Sverige, Född 1964)
Sophie Tottie
(Sverige, Född 1964)

"Les Perspecteurs (Baghdad) III (L)"

Signerad Sophie Tottie och daterad 2005 a tergo. Skiss. Gouache på papper 41 x 31 cm. Inklusive ram 62 x 52 cm.

Proveniens

Ur Björn Springfeldts samling. Inköpt direkt från konstnären.

Konstnär

Tottie, Sophie f. 1954. Svensk konstnär. Bor och arbetar i Stockholm. Utbildad 1986-1991 Kungliga Konsthögskolan, Stockholm, 1989-1990 Institute des Hautes Etudes en Arts plastique, Paris. Under åren 2001–2009 arbetade Sophie Tottie som professor i fri konst på Malmö konsthögskola och vid Lunds universitet. .Från december 2011 är hon anställd som professor i fri konst med inriktning mot fältet måleri/teckning vid Kungliga Konsthögskolan. Sophie Tottie arbetar i alla tänkbara uttryck och tekniker och växlar gärna mellan dem. Hennes konst uppmuntrar till eftertanke. I sina teckningar, målningar och installationer undersöker och experimenterar hon med spänningen mellan linjer, cirklar och abstraktion för att visualisera mötet mellan betraktare och verk. I sin konst refererar Sophie Tottie både till äldre abstrakt måleri som till minimalism, pop- och konceptkonst.

Utropspris
3 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13