Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-94), Gustaviansk.

Fanerad med mahogny, björk, lönn och färgat lövträ. Rak form med snedställda hörn och förkroppat mittparti. Beslag och listverk av förgylld mässing. Samkomponerad front med graverade inläggningar av blomsterknippen, bladslingor och draperade lagergirlander med dekor i färgat vax, sidostycken med fleur-de-liser inom medaljonger. Skiva av mahogny. Krönt med exportstämpel "EXP" på bastycket samt signerad "Hultsten" på mittersta lådkanten. Längd 115, bredd 51,5, höjd 86 cm.

Auktionen avslutas
8 dagar 18 timmar
1 100
107
125
Utropspris
25 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
30 jan 18:35
1 100 SEK
30 jan 17:42
1 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - H149