Bord, tillskrivet Johan Magnus Beurling (mästare i Stockholm och Norrköping 1777-1803), Sengustavianskt.
Mahogny och mahognyfaner. Oval form. Beslag och listverk av mässing. I sargen låda. på fyrsidiga nedåt avsmalnande ben med kryss och avslutande hjultrissor. Påskrift under låda på Ryska. Längd 71,5, bredd 48,5, höjd 76,5 cm.
Slitage. Smärre skador.
Auktionen avslutas
8 dagar 18 timmar
300
29
34
Utropspris
16 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 350 SEK. Läs mer.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor