Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292

Himmelsglob, av Charles Smith & Son (globmakare verskamma i London 1803-62).

Legenden med texten: "A New CELESTIAL GLOBE Showing the Number Order & Magnitude of upwards of 4000 Stars by J. SMITH Globe Maker to His Majesty sold by SMITH & SON. 172. Strand". Timring och meridianbåge av mässing. Stativ av svärtat trä. Globens diameter ca 25, stativets diameter 38 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken, ställvis skador.

Auktionen avslutas
8 dagar 19 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V4