Bemålad i grått. Sargen med skuren dekor av bandfläta. Kannelerade ben med bladhälsgtrade överkragningar och rosettanfanger. Lösa plymåer. Märkt med Stockhoims stolmakarämbetes etikett samt signerad ILG. Längd 209, bredd 70, sitthöjd 47 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.