Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Salsskåp, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Tudelat. Fanerat med valnöt. Välvt brutet krön med profilerat listverk. Beslag av förgylld mässing. Dubbla skåpsdörrar med bakomvarande inredning av hyllor, skedhylla samt tre lådor. Underskåp med fem lådor samt en lönnlåda. Märkt i en låda med Kongl. Överståthållarämbetets röda lacksigill. Längd 152, bredd 57,5, höjd 222 cm.

Torksprickor, fanerskador. Kortade ben. En dragknopp saknas, en låskista medföljer löst. Nedersta lådan med skada. Nyckel finns.

Auktionen avslutas
8 dagar 18 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
15 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - B6