Tudelat. Fanerat med valnöt. Välvt brutet krön med profilerat listverk. Beslag av förgylld mässing. Dubbla skåpsdörrar med bakomvarande inredning av hyllor, skedhylla samt tre lådor. Underskåp med fem lådor samt en lönnlåda. Märkt i en låda med Kongl. Överståthållarämbetets röda lacksigill. Längd 152, bredd 57,5, höjd 222 cm.
Torksprickor, fanerskador. Kortade ben. En dragknopp saknas, en låskista medföljer löst. Nedersta lådan med skada. Nyckel finns.