Bemålade i grått. Trapetsformad rygg övergående i armlän, sarger med skuren dekor av kymation, runda kannelerade ben med godronnerade överkragningar och rosettanfanger. Signerade LSH samt med Stockholms stolmakarämbetes etikett. Sitthöjd 41, rygghöjd 87,5 cm.
Renoverade. Slitage.