Förgyllda och bronserade. Genombrutet krön med dekor av rocailler och ströblommor. Tudelat kvicksilverfolierat spegelglas. I ramen infällda listglas. Ljusarmar av mässing. Höjd 83, bredd 36 cm.
Spår av maskstunging. Smärre dekorskador. Renoverade och kompletterade.