Spegellampetter, ett par, för ett ljus, Sverige, omkring år 1800, Sengustavianska.
Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med bandrosett. Ramverk med pärlstav och bandfläta. Kvicksilverfolierade spegelglas. Ljusarmar av mässing. Höjd 56,5, bredd 36 cm.
Slitage. Renoverade och kompletterade. Senare krön.
Auktionen avslutas
8 dagar 16 timmar
10 000
975
1 133
Utropspris
22 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 10 500 SEK. Läs mer.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor