Förgylld och bronserad. Uppsvängt krön med skuren dekor av krönande musselformation och blommor. Ramverk med släta sparytor och nederdel med dekor av flikiga blad samt centrerad snäcka. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Märkt och otydligt daterad med Stockholms hallstämpel 1760 (?). Höjd 103, bredd 44 cm.
Renoverad. Kompletterad. Senare bronsering. Sprickor. Bortfall av förgyllning.