Fanerad med jakaranda, mahogny, ebenholz, björk, och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Inläggningar av medaljong med attribut för lärdomen, draperade lagergirlander och antikiserande urnor. Fällbar klaff med bakomvarande inredning av smålådor, däri märkt med Stockholm snickareämbetes runda sigill med datering 1780. I sargen två lådor. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Längd 96,5, bredd 61, skrivskivans höjd 78, total höjd 106 cm.
Slitage. Renoverad. Klaff med senare lås. Nyckel finns.