Kandelabrar, ett par, för två ljus, Stockholmsarbeten, 1800-talets början, Empire.
Förgylld och patinerad mässing. Modellerade som bevingade amoriner uppbärande blomsterkrans och dubbla ljusarmar, på cylindriskt postament och kvadratisk fotplatta. Höjd 37,5 cm.
Ställvist ytslitage. En amorin med en liten gjutblåsa om ca 3mm.
Auktionen avslutas
8 dagar 20 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor