Fanerat med mahogny. Uppsats med jalusidörrar med bakomliggande lådinredning. Skiva klädd med präglat skinn. Fem lådor. Beslag och lister av mässing. Längd 150, bredd 76, höjd skiva 76, höjd 111 cm.
Slitage. Renoverad. Senare skinn. Delvis senare beslag. Märken. Fläckar. Nyckel saknas.