Fanerad samt massiv mahogny. Halvmånformat. Fyrsidiga kälade ben. Bakre sarg med utdragbart ben med lådinredning, däri signerat med etikett "J.F. WäjsSenburg / Snickare och Schatoullkmakare / Bor i Huset No 27. vid Brÿggargränd / Stockholm". Längd 96, bredd 48-95, höjd 78 cm.
Skiva med torkspricka. Pärllist med bortfall. Smärre slitage.