Fanerad med olika träslag, bland annat palisander. Intarsiadekor av tempel och blomstergirlander. Tre lådor. Lös stenskiva. Bredd 125, djup 60, höjd 91 cm.
Senare skiva. En nyckelskylt saknas. Fanerskador. Nagg. Lagningar på skivans undersida. Nyckel finns.