Dubbla boetter av silver, yttre boett med svenska stämplar. Urtavla med romerska och arabiska sifferindex, central kartusch med signatur: "DAVIS / LON- DON". Rikt dekorerad verksplatta med balusterformade verkpelare, genombruten oroklove och gravyr: "IOS: DAVIS / London". Höjd ca 70mm. Nyckeldragare medföljer.
Bucklor, slitage, glas saknas. Ej funktionstestad.
Enligt uppgift Britt Nils Larsson (1759-1842), häradsdomare i Malungs, Lima och Äppelbo tingslag,
därefter i arv.