Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk
Stomme av förgylld mässing. Spiralvridna tenar. Ljusring med ornament av Medusamaskaroner. Korgbotten med sparljus och qavslutande pinjekotte. Höjd 90, diameter 75,5 cm.
Renoverad. Omhängd med delvis kompletterade prismor.. Elektrifierad.
Auktionen avslutas
8 dagar 19 timmar
6 500
634
736
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 6 700 SEK. Läs mer.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor