Dosa av svart lack med kant av sköldpadd. Lock med infälld emdaljong i förgylld brons märkt "NAPOLEON EMPEREUR / GALLE FECIT". Dosans diameter ca 82mm, medaljongens diameter ca 46mm.
Smärre slitage. Dosa med sprickbildningar och senare gåvomärkning från 1907 på botten.