Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av musselformation och ströblommor,liknande nederdel, profilerad ramlist med graverad dekor av band och flikade blad. Signerad NH samt märkt med Stockholms hallstämpel. Tudelat spegeglas. Höjd 115, bredd 49,5 cm.
Förstärkt. Det nedre glaset modernt. Senare förgyllning. Smärre dekorskador.