Underrede av fur bemålat i brunrött. Profilerad sarg och cabrioletsvängda ben. Kortsidor med ljusbrickor. Skivan med rikt polykromt måleri efter Rörstrandsförlaga från 1760-talet, märkt "Karin Holmstrand 1933". Längd 81, bredd 59, höjd 74 cm.
Slitage. Underredet renoverat och förstärkt.