Tobaksburk, troligen Söderfors bruk, Uppland, daterad 1837, Empire.
Gjutjärn. Rik Empireornamentik i relief samt Carl XIV Johans porträttmedaljong. Märkt på livet "G. A Forssenius 1837" = Gustaf Adolf F. (1794-1884), brukspatron på Söderfors bruk. 12 x 12, höjd 12,5 cm.
Slitage.
Auktionen avslutas
8 dagar 17 timmar
1 800
175
204
Utropspris
2 500 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 900 SEK. Läs mer.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor