Fanerad bordsskiva med intarsiadekor i rutmönster. Benställning av ek med skuren dekor och svängda ben. Längd 82, bredd 51, höjd 72 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Brännmärken, en färgfläck. Lagningar. Ändringar - tidigare två lådor i sarg.