Fransk tillverkning, saluförd via Londeroths. Fodral av förgylld brons med rik dekor i relief. Vitemlajerad urtavla med romerska och arabiska sifferindex, sekund, slagverk, alarmfunktion. Längd 10, bredd 8,5, höjd exklusive bärhandtag 15 cm. Nyckel medföljer.
Smärre slitage. Ej funktionstestad. Nyckel finns.