Förgylld och bronserad. Skuren dekor bla av lagerkvistar och pärlstav, krön med antikiserande medaljong. Signerad IÅ under krona samt märkt och otydligt daterad med Stockholms hallstämpel 178(?). Höjd 138, bredd 54 cm.
Förstärkt. Senare spegelglas och bronsering.