Fanerat med mahogny. Handtag av mässing. Invändigt sex flaskor med förgylld dekor. Schatull 25,5 x 17,5 x 20 cm. Flaskor höjd 17 cm. Två glas medföljer. Höjd 8 cm.
Slitage. Schatull med skador, torrsprickor, går ej att stänga ordentligt. En flaska med lagning. En propp har fastnat, en med skador. Ett glas med nagg, ett med nagg och lagningar. Nyckel saknas.