Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Nils Gram d ä, mugg med silverlock, kompaniporslin och silver, Köpenhamn 1756 samt Qingdynastin Qianlong (1736-95).

Silverlocket med svängda knäckar samt infälld dansk minnesmedalj från 1659. Tumgrepp i form av lejon med klot. Även foten silverskodd. Rundad kropp av kinesiskt porslin med något insvängd midja, dekor i famille rose med motiv av blommande trädgård, Qianlong (1736-95). Höjd 21,5 cm.

Spricka i porslinet. Slitage.

Proveniens

A Swedish nobel family.

Auktionen avslutas
8 dagar 20 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
12 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V32