Fanerad med valnöt och amarant. Inläggningar i rutor och fält. Beslag av förgylld mässing. Fällbar klaff med bakomvarande skrivinredning och smålådor, därunder dyra lådor. Signerad SFB samt märkt två gånger med snickarämbetets stämpel. Längd 102, bredd 51, höjd 106,5 cm.
Skador och mindre bortfall. Två lösa låshus medföljer. En låda (den andra underifrån) går ej att öppna. Nyckel finns.