Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Sekretär, av Sven Floberg (mästare i Stockholm 1749-72), Rokoko.

Fanerad med valnöt och amarant. Inläggningar i rutor och fält. Beslag av förgylld mässing. Fällbar klaff med bakomvarande skrivinredning och smålådor, därunder dyra lådor. Signerad SFB samt märkt två gånger med snickarämbetets stämpel. Längd 102, bredd 51, höjd 106,5 cm.

Skador och mindre bortfall. Två lösa låshus medföljer. En låda (den andra underifrån) går ej att öppna. Nyckel finns.

Auktionen avslutas
8 dagar 16 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
6 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - H75