Okänd konstnär, 1800-talets första del, Reseskildringar från Italien, 6st.
"Solfatara di Pozzuoli", "Tempio di Cerere a Pesto", "Tempio di Serapide a Pozzuoli", "Tempio di Venere a Baja", "Mele di Napoli dal Golfo", "Cenere dell anno 1792". Gouache och akvarell, vardera ca 7 x 10 cm.
Ej examineradee ur ram, liten fuktfläck.
Privatsamling, Västerås.
Därefter i arv.