Heuer, "Pre-Carrera", "Gilt dial", kronograf, armbandsur, 36 mm.

Storlek: 36 mm
Material: stål
Urverk: manuell, caliber Valjoux 72
År: cirka 1960
Glas: plexiglas
Armband: läderband
Referensnummer: 2444 N
Verknummer: 454'209
Boettnummer: 12'695

Helhetsintrycket är gott med åldersrelaterat slitage. Repor och märken förekommer på boett och glas. Tavlan med jämn patina. Kronografen fungerar men nollställer ej korrekt. Urverket fungerar vid katalogiseringstidpunkten, Bukowskis garanterar inte att urverket kommer att fungera i framtiden. Observera att urverket inte har testats för tidsprecision och kan behöva servas på köparens bekostnad. Klockorna har öppnats för att undersöka urverket, därför ges inga garantier för att klockorna är vattenresistenta. Potentiella köpare bör inspektera varje klocka för att försäkra sig om dess skick. För mer information, vänligen läs våra Köpvillkor.

A rare Heuer chronograph from the pre-Carrera era, the Heuer Ref. 2444N features a 36 mm steel case with elongated lugs, a screw-down caseback, and slim “spillino” pump pushers. Its glossy black dial with gilt printing and radium triangle markers offers striking contrast.
Inside ticks the legendary Valjoux 72, the chronograph movement also found in the early Rolex Daytona, widely regarded as one of the most important calibers of the 20th century.

Auktionen avslutas
9 dagar
11 111
1 061
1 205
Utropspris
25 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 11 611 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
16 jan 17:39
11 111 SEK
16 jan 16:57
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - J394