Ljusstakar, ett par, sterling silver, firma Hugo Strömdahl AB, Stockholm 1955.
Konisk modell på rund fot och skålformad manschett. Höjd till manschett 26 cm (ink spets att fästa ljuset på 30 cm). Total vikt ca 1428 g.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Synliga fogar.