Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

Skål, silver, firma C.G. Hallberg, Stockholm 1905.

Rund skål dekorerad med bård med Prins Eugens spegelmonogram under hans hertigkrona samt Närkes landskapsvapen. Undertill gravyr: "H.K.H. Prins Eugens Hederspris Steeple-chase Sköfde 1906". Höjd 8 cm, diameter 15,5 cm. Vikt ca 336 g.

Åldersrelaterat slitage. Bucklor.

Auktionen avslutas
7 dagar 1 timme
1 800
174
200
Utropspris
2 500 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 900 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
23 jan 17:51
1 800 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V31