Skål, silver, firma C.G. Hallberg, Stockholm 1905.
Rund skål dekorerad med bård med Prins Eugens spegelmonogram under hans hertigkrona samt Närkes landskapsvapen. Undertill gravyr: "H.K.H. Prins Eugens Hederspris Steeple-chase Sköfde 1906". Höjd 8 cm, diameter 15,5 cm. Vikt ca 336 g.
Åldersrelaterat slitage. Bucklor.