Ovoid slät form. Kaffekannan med handtag och dekor på lockknoppen i ädelträ, höjd (inklusive handtag) 17,5 cm. Modell no 7302 . Design från 1935. Sockerskål höjd 7,5 cm. Modell nr 6994. Gräddkanna höjd 8 cm, modell nr 6993. Total vikt ca 1220 g.
Åldersrelaterat slitage. Repor.