Kaffeservis, tre delar, sterling silver, design Harry Sørby, firma David Andersen, Norge.

Ovoid slät form. Kaffekannan med handtag och dekor på lockknoppen i ädelträ, höjd (inklusive handtag) 17,5 cm. Modell no 7302 . Design från 1935. Sockerskål höjd 7,5 cm. Modell nr 6994. Gräddkanna höjd 8 cm, modell nr 6993. Total vikt ca 1220 g.

Åldersrelaterat slitage. Repor.

Auktionen avslutas
6 dagar 15 timmar
8 000
775
887
Utropspris
12 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 8 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
23 jan 23:26
8 000 SEK
23 jan 20:10
2 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V30