Silver .925. Insidan fodrad med grönt tyg. Finska importstämplar, 1989.
Brevställ med två fack, bredd 23 cm, höjd 12,5 cm.
Kuvertställ med två fack, bredd 15 cm, höjd 11 cm.
Pennställ, bredd 7,5 cm, höjd 12,5 cm.
Totalvikt ca 1160 g.
Smärre åldersrelaterat slitage. Anlöpningar. Enstaka fläckar på tyget.