Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Isaac Grünewald

(Sverige, 1889-1946)
Isaac Grünewald
(Sverige, 1889-1946)

Utsikt över Katarinavägen.

Signerad Grünewald. Pastell/blandteknik på papper 65 x 49,5 cm.

Uppklistrad mot bakstycket.

Konstnär

Isaac Grünewald verksam som bildkonstnär och keramiker samt professor vid Konstakademien i Stockholm under åren 1932-42. Grünewald hade en ledande ställning i den svenska moderniströrelsen under 1910-talet och blev dess företrädare i Sveriges samtida konstdebatt. Han var elev vid Konstnärsförbundets skola och vid Henri Matisses öppna akademi i Paris. 1909 debuterade han vid ”De ungas” samlingsutställning med konstnärer som Ture Ander och Arvid Nilsson. Grünewald betraktade sig själv som expressionist då hans fokus låg på konstverkets uttryck. Paul Cézanne var en konstnär som inspirerade honom likaså hans fru och kollega Sigrid Hjertén. Grünewald skildrade det sjudande storstadslivet i överraskande vinklar, ofta i fågelperspektiv, virtuost behandlade i regnbågens klara färger. Hans målningar är tagna ur verkligheten, men inte fångade framför motivet utan ur minnet. Han målade staden och dess virvlande liv, utsikter, parker och interiörer. Med diagonaler och avskärningar byggde han sina kompositioner och underströk växelspelet mellan de varma och de kalla färgerna. Under tiotalet är Grünewald påtagligt påverkad av Matisse. Under tjugotalet förändrades hans stil sedan han återvänt till Paris. Landskapen målades direkt inför motivet, så även en rad av färgstarka blomsterstilleben och nakna modeller. Senare närmade han sig verkligheten än mer, men övergav aldrig helt minnesmåleriet.

Auktionen avslutas
8 dagar 21 timmar
15 000
1 462
1 699
Utropspris
25 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 15 500 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
30 jan 19:39
15 000 SEK
30 jan 17:00
10 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - I301