Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292

Hilding Linnqvist

(Sverige, 1891-1984)
Hilding Linnqvist
(Sverige, 1891-1984)

Stilleben med samovar och frukter

Signerad med monogram. Duk 75 x 92 cm.

I auktionens färgstarka målning ser vi hur Hilding Linnqvist omsorgsfullt har placerat ut föremål på sitt ateljébord. Kompositionen förmedlar värme med sin elegans och färgrikedom.

Den orientaliska vattenkokaren i silver använde Hilding Linnqvist förmodligen för att brygga te i sin ateljé. Silverskålen med citroner, äpplen och blå vindruvor är utformad i samma anda som samovaren. Intill står en förgylld bägare, som leder tankarna till antika dryckeskärl för vin. Föremål från vitt skilda kulturer och epoker sammanträffas i Hilding Linnqvists målning och det oväntade mötet skänker energi till bilden och betraktaren.

Hilding Linnqvist köpte ofta med sig föremål från de många resor han företog, från bland annat Marocko, Egypten, Tunisien och Sudan. Av de som besökte ateljén, däribland professor Ulf Linde, berättades att Hilding Linnqvists ateljé var överbelamrad med spännande fynd från världens alla hörn. I denna komposition sammanför han några av föremålen från vitt skilda kulturer. Det är en färg-eufori som möter betraktaren i Hilding Linnqvists ljuvliga stilleben, med föremål av olika material och färger.

Hilding Linnqvist blev under tidigt 1900-tal känd för sin färgstarka och naivistiska stil, en portalfigur för naivismen och en färglyriker bland samtida svenska konstnärer. Till Sjöbjörnsvägen i Gröndal flyttade Hilding Linnqvist under 1950-talet, där han sökte inspiration både utanför fönstret men även i den egna bostaden. Vardagens ting inspirerade honom och mötet mellan föremål från olika kulturer och tidsepoker gav honom både energi och positiv gnista.

Hilding Linnqvist är otvivelaktigt en av Sveriges främsta måleriska skildrare ur sin generation. I auktionens verk möter vi ett exempel på måleri, utförd under en period då Linnqvist som mycket etablerad konstnär väckte stor uppmärksamhet inom den svenska konstscenen.

Konstnär

Auktionen avslutas
8 dagar 22 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
12 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Frakt kan endast beställas genom att kontakta specialdelivery@bukowskis.com.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - I301