Axel Lind, Sträckande fåglar över stilla vatten.
Signerad Axel Lind. Olja på duk, 81 x 65 cm.
Helhetsintrycket är gott. Ägarmärkning i nedre högra hörnet av duken endast synlig under UV-ljus.
Axel Lind föddes 1 augusti 1907 i Köpenhamn. Han ville från början bli operasångare men jobbade många år som journalist. Axel Lind deltog i finska vinterkriget som ambulansförare, där han även sjöng för soldaterna och rapporterade om kriget för tidningen Politiken i Köpenhamn.
I början av 1950-talet sadlade Axel Lind helt om. Han blev konstnär, med inriktning på havsmotiv i alla dess former. Axel Lind kom senare att bosätta sig i Sverige och bodde i närmare 30 år i berömda ”Villa Lindarna” i Hovås utanför Göteborg.
Som konstnär erhöll Axel Lind ett flertal utmärkelser och finns idag representerad på nordiska museer och i offentliga samlingar. Under konstnärens livstid genomförde Axel Lind även utställningar i bl.a Vancouver, Quebec, Seattle, Brisbane and Sydney.
Ungefär hundra år efter genombrotten för Skagen-målare som P.S Krøyer och Michael Ancher, anslöt sig Axel Lind till de nutida Skagen-målarna i slutet av 1970-talet. Axel Lind blev initiativtagare och grundare av Grenens Kunstmuseum i Skagen 1977. Museet är sedan dess ett populärt utflyktsmål, som lockar tiotusentals besökare. Grenen Kunstmuseum leds idag av Axel Linds änka, Kirsten Lind.