Fiskehamnen.
Signerad Bruno Krauskopf a tergo. Pannå 71 x 101 cm.
God kondition. Torrsprickor i pannån. Mindre färgbortfall. Mindre ytsmuts och smärre repor.
Inköpt direkt av konstnären.
Därefter i arv till nuvarande ägare.
Svein Westlye, "Bruno Krauskopf - Et fargerikt kunstnerliv", 2021, avbildad uppslag i färg s. 92-93.