"Krasse i gul vas"
Signerad A. Kargel och daterad 1941. Olja på duk lagd på pannå 31 x 24 cm.
Ytsmuts, fläckar.
Himmelsberga Museum, Öland, "Axel Kargel", 13 juni - 9 augusti 1998.
Anders Nilson, "Axel Kargel", Himmelsberga museum, Himmelsberga 1998, avbildad.
Konstnärens påskrift a tergo: Målad i Sjöstugan Öland 1941. Axel Kargel."
Sjöstugan strax norr om Borgholm på Öland är ett kafé som under flera decennier drevs av konstnären Axel Kargel och hans hustru Elsa. Sjöstugan utvecklades till en kulturell oas. Poeten Nils Ferlin och författaren Ivar Lo-Johansson ingick i gruppen Klarabohemerna som tillsammans med andra konstutövare blev trogna gäster hos paret Kargel i Borgholm.