Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

Nattlig gatubild

Signerad GAN. Akvarellerad teckning 28,5 x 24,5 cm.

Helhetsintrycket är gott. Uppfäst med papperstejp på passe-partout.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären år 1945.
Därefter i arv.

Övrig information

Medföljande brev:

Stockholm 18.10 1946
Fru doktorinnan Svea Hulth
Till svar på ert kort skickar jag som ni ser en akvarellerad teckning, som nog står i ett för Er lämpligt prisläge och jag kan sälja den i detta fall för 125 kronor.
Det blir Er uppgift att lista ut vad den melankoliska gatan ... uppgiften är icke ...
Jag tror fortfarande de var ... från .... in i det djupaste hörnet men jag saknar den fria utblickshorisonten, även om jag nu som jag ser solen skina in genom det södra fönstret och förgylla tillvaron inomhus.
I händelse den lilla tavlan ej motsvarar Era förväntningar får ni återsända den, jag kan emellertid i så fall ej ge Er någon annan till det priset.

Med vänlig hälsning
Gösta Adrian Nilsson

Konstnär

Gösta Adrian-Nilsson är främst känd som bildkonstnär, en pionjär inom Svensk modernism. Han studerade vid Tekniske Selskabs Skole i Köpenhamn och sedan för Johan Rohde vid Zahrtmanns skole i Köpenhamn. Som avantgardist sökte han ständigt nya intryck. I Berlin hos kretsen kring den radikala tidskriften Der Sturm, genom Kandinsky och Franz Marc. I Paris genom Fernand Legér och konstnärer i hans krets. GAN var en eklekticist i dess positiva bemärkelse. Han tog 1900-talets konststilar och skapade sitt eget uttryck. Symbolism, kubism, futurism, expressionism, konstruktivism och teosofi rymdes i hans mentala palett. Han hade en skarp blick för det manliga och hans måleri vitaliserades gärna av den modern teknologins energi, sprakande erotik och tyranners eko. Ingen svensk modern konstnär uppvisar en sådan säregen stil.

Läs mer
Auktionen avslutas
8 dagar 23 timmar
Inga bud
0
S
E
K
0
E
U
R
0
USD
Utropspris
25 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Caroline Lindahl
Stockholm
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - I301
Utlämning av föremålUtlämning av föremål sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, fr.o.m. 11 februari. Observera att ingen utlämning förekommer på Arsenalsgatan 2.