Nattlig gatubild
Signerad GAN. Akvarellerad teckning 28,5 x 24,5 cm.
Helhetsintrycket är gott. Uppfäst med papperstejp på passe-partout.
Inköpt direkt av konstnären år 1945.
Därefter i arv.
Medföljande brev:
Stockholm 18.10 1946
Fru doktorinnan Svea Hulth
Till svar på ert kort skickar jag som ni ser en akvarellerad teckning, som nog står i ett för Er lämpligt prisläge och jag kan sälja den i detta fall för 125 kronor.
Jag tror fortfarande de var ... från .... in i det djupaste hörnet men jag saknar den fria utblickshorisonten, även om jag nu som jag ser solen skina in genom det södra fönstret och förgylla tillvaron inomhus.
I händelse den lilla tavlan ej motsvarar Era förväntningar får ni återsända den, jag kan emellertid i så fall ej ge Er någon annan till det priset.
Med vänlig hälsning
Gösta Adrian Nilsson