Koppar, fyra stycken, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.

Ett par koppar med motiv av lärda män och drake i emaljfärger, delvis förgyllda, höjd 6,2-6,5 cm.
En kopp dekorerad med emaljfärger, motiv av eleganta damer med antikviteter och tjänare, höjd 6,2 cm.
En kopp delvis försilvrad samt dekorerad i emaljfärger med motiv av scener från hovlivet med tedrickande sällskap i interiör samt ridande sällskap i trädgård, höjd 6 cm.

Nagg. Den försilvrade koppen med sprickor.

Auktionen avslutas
7 dagar 4 timmar
3 200
306
347
Utropspris
5 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 3 400 SEK. Läs mer.
Budhistorik (3 bud)
15 jan 22:47
3 200 SEK
15 jan 9:23
3 000 SEK
14 jan 19:26
2 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V11