Cremkoppar med lock, sex stycken, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, 1700-talets senare del.

Rundade med flätade handtag. Kupiga lock med blomformade lockknoppar. Dekor i underglasyrblått med motiv av pagoder i flodlandskap. Höjd 9 cm.

Enstaka smärre nagg förekommer. I övrigt gott skick.

Auktionen avslutas
1 dag
2 000
192
217
Utropspris
3 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 2 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (7 bud)
22 jan 13:16
2 000 SEK
22 jan 13:16
1 600 SEK
21 jan 6:19
1 200 SEK
19 jan 22:31
1 100 SEK
18 jan 19:35
1 000 SEK
17 jan 21:17
550 SEK
15 jan 16:10
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V10