Smörterrin, terrinfat och bålskål, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.

Oktogonal smörterrin med lock, hänklar i form av djurhuvuden dekorerade i järnoxidrött, vågformad lockknopp. Dekorerad med blommor och girlander i famille rose. Längd 18 cm. Höjd 11 cm.
Djupt terrinfat med konturerat bräm, efter europeisk silvermodell, dekorerad med grön emaljfärg samt blommor i famille rose, längd 37 cm.
Rund bålskål på rak fot, dekorerad med grön emaljfärg samt förgyllning, motiv av blommor, bård med vinranka längs kanten. Höjd 12, diameter 30 cm.

Nagg. Bålskål lagad.

Auktionen avslutas
2 dagar 12 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
5 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V28