Dekor i underglasyrblått.
Två små assietter med motiv av blommande trädgårdar, diameter 16,1-16,4 cm.
Fyra oktagonala tallrikar, varav en med trädgårdsmotiv, 1700-tal, tre tallrikar med pagodlandskap, 1800-tal. Diameter 22,5-23 cm.
Slitage. Nagg. En assiett med kantspricka. Tallrik med kantspricka.